Pierderea prioritatii
Pierzi prioritatea mergind pe un drum cu prioritate la stinga, dar tu mergi inainte? Din dreapta ta vine o masina care are cedeaza trecerea. Trebuie sa-i acorzi prioritate? Asa ma picat traseul.
-
Marian Doru a raspuns in 17 Februarie 2013:da pana la urma mam convins am fost la politia de circulatie si mia dat dreptate mia spus sa fac contestatie ca am dreptate atata timp cit sunt pe drum prioritar am prioritate de trecere ?aveti grija la traseu pe buc noi sau damaroaia sa nu aveti parte de acel politist ca mine ?succes
-
claudiu claudiu a raspuns in 17 Februarie 2013:nu ai nici o treaba cu ea trebuie sa iti dea prioritate.
-
claudiu claudiu a raspuns in 17 Februarie 2013:deci cel care are cedeaza trecerea trebuie sa cedeze tuturor vehiculelor care circula pe drumul prioritar.clar?nu conteaza pe ce directie mergi tu atata timp cat esti pe prioritate...............
-
Echipa pdc.ro a raspuns in 17 Februarie 2013:Art. 129 din Regulamentul de Aplicare: Vehiculul are circula pe un drum public pe care este instalat unul din indicatoarele avand semnificatia "Drum cu prioritate", "Intersectie cu un drum fara prioritate" sau "Prioritate fata de circulatia din sens invers", are prioritate de trecere.
-
radu boboc a raspuns in 15 Februarie 2013:da, am gasit. si aveam dreptate, politaiul nu avea dreptate.chestionarul 180, intrebarea 1199. este aceeasi problema cu virajul la stanga, care se face fara a intersecta pe ce de pe sensul opus care fac stanga......dar daca indraznesti sa faci asa ceva pe strada, nu mai zic la examen, in general te vei trezi ca ai blocat intersectia, claxoane, crize, etc.
-
radu boboc a raspuns in 15 Februarie 2013:buna intrebarea. am cautat peste tot, nu am gasit nici o varianta care sa prezinte aceasta situatie. totusi, as preciza ca situatia este des intalnita in trafic, cu mentiunea ca celelalte strazi au un cedeaza sau stop, ceea ce presupune ca soferii vor ceda trecerea vehiculelor care circula pe drumul prioritar......indiferent de directia pe care au ales-o. totusi, ca toate legile din romanica, totul este discutabil si interpretabil. obligatia ta este sa te uiti la semnele de circulatie de pe drumul tau, nu din toata intersectia, sa stai sa te gandesti daca cumva e acolo un cedeaza, sau l-a furat cineva......




