Ce categorie trebuie pentru moped de 49 cc si daca pot la 16 ani. Eu am si atestatul, dar din pacate nu mai e valabil.

Intrebare postata de Gabriel Gaby in Permisul de conducere.


  1. Echipa pdc.ro a raspuns in 20 Februarie 2013:
    Cand spuneam traseu, ne refeream la poligon. Marin, ai un text de lege sa ne areti unde scrie ca daca ai atestat nu mai trebuie sa dai examen? S-a publicat metodologia de aplicare?
  2. Marin Preda a raspuns in 20 Februarie 2013:
    Conform noilor modificari, pentru categ. AM, daca ai atestat nu mai faci scoala, dai examen, sala si poligon, direct. 20 de intrebari, ca la Categ. A,A1,A2, dar nu aceleasi ! Si poligon, dar nu la fel ca la A. caci ''minimobra ta'' prinde doar 45 km/h. !
  3. Marin Preda a raspuns in 20 Februarie 2013:
    Pe jumatate corect ! Pentru categ.AM, cursurile unei scoli, examen sala si poligon (fara traseu). Pentru cei ce au obtinut (pe bune sau nu) cursul de legislatie, anterior datei de 19.01.2013, numai fac scoala !
  4. Echipa pdc.ro a raspuns in 19 Februarie 2013:
    Ai nevoie de un permis de conducere categoria AM. Trebuie sa urmezi cursurile unei scoli de soferi si sa dai examen. Sala si traseu. Chestionarele de pe acest site din categoria A sunt valabile si pentru categoria AM. Bafta!

Vrei sa raspunzi la aceasta intrebare?

Conecteaza-te sau n-ai cont?

Inchide
Inchide

Nu ai cont?

Conecteaza-te cu facebook Inscrie-te
Esti instructor auto?
Conecteaza-te aici