Ce categorie trebuie pentru moped de 49cc?
Ce categorie trebuie pentru moped de 49 cc si daca pot la 16 ani. Eu am si atestatul, dar din pacate nu mai e valabil.
-
Echipa pdc.ro a raspuns in 20 Februarie 2013:Cand spuneam traseu, ne refeream la poligon. Marin, ai un text de lege sa ne areti unde scrie ca daca ai atestat nu mai trebuie sa dai examen? S-a publicat metodologia de aplicare?
-
Marin Preda a raspuns in 20 Februarie 2013:Conform noilor modificari, pentru categ. AM, daca ai atestat nu mai faci scoala, dai examen, sala si poligon, direct. 20 de intrebari, ca la Categ. A,A1,A2, dar nu aceleasi ! Si poligon, dar nu la fel ca la A. caci ''minimobra ta'' prinde doar 45 km/h. !
-
Marin Preda a raspuns in 20 Februarie 2013:Pe jumatate corect ! Pentru categ.AM, cursurile unei scoli, examen sala si poligon (fara traseu). Pentru cei ce au obtinut (pe bune sau nu) cursul de legislatie, anterior datei de 19.01.2013, numai fac scoala !
-
Echipa pdc.ro a raspuns in 19 Februarie 2013:Ai nevoie de un permis de conducere categoria AM. Trebuie sa urmezi cursurile unei scoli de soferi si sa dai examen. Sala si traseu. Chestionarele de pe acest site din categoria A sunt valabile si pentru categoria AM. Bafta!




